Авторський договір є різновидом цивільно-правового договору. На відміну від трудового договору, що укладається, переважно, зі штатними працівниками редакції, предметом авторського договору може бути тільки кінцевий результат роботи – закінчений твір, записане інтерв'ю, проведене опитування, зібраний матеріал тощо.
Авторський договір є найпоширенішою формою угоди між редакцією та позаштатним журналістом. Згідно з ним, автор передає чи зобов'язується передати майнові права на використання свого твору редакції, а оплата здійснюється тільки після опублікування матеріалу. Договір вважається укладеним, якщо в ньому обговорені основні умови: зазначені майнові права, що передаються, термін дії договору та розмір авторської винагороди.
За загальним правилом, авторські договори мають укладатись у письмовій формі. Та українське законодавство робить виняток, дозволяючи укладання договору на опублікування твору в періодичній пресі в усній формі. Це положення зумовлене оперативністю подання й опублікування матеріалів у ЗМІ. Водночас у разі невиплати авторської винагороди чи неправомірного використання авторського твору укладення усного договору суттєво ускладнює доведення факту існування такого договору між редакцією та автором.
Розмір гонорару позаштатного автора безпосередньо залежить від зацікавленості в ньому редакції. Незважаючи на те, що в редакціях, зазвичай, існують розцінки авторського гонорару, його сума коливатиметься від мінімальної до найвищої, залежно від якісних характеристик авторського матеріалу. Так, сенсаційний репортаж або актуальний аналітичний матеріал буде високо оцінюватися, натомість стаття з допущеними фактичними помилками чи неправдивою інформацією взагалі може не отримати належної винагороди.
Авторські договори зі штатними працівниками редакції укладаються рідко. Адже, за умовами трудового договору з постійним працівником ЗМІ, його твори визнаються службовими, а майновими правами на них редакція й автор володіють спільно. Водночас поширеною є практика виплати, поряд з окладом, авторських гонорарів за кожну опубліковану протягом місяця статтю. Укладання додаткового договору з авторами такі виплати не потребують.
Деякі редакції ЗМІ, що намагаються уникнути додаткового оподаткування, замість авторських укладають з авторами договори купівлі-продажу. Результатом такого договору стає придбання редакцією в повну власність авторських творів, фотографій, ілюстрацій або макетів оформлення логотипів і сторінок видання. Однак у такому разі вони отримують лише матеріальні об'єкти, проте авторські права на ці твори залишаються за їхніми авторами. У разі використання редакцією таких об'єктів у своїй роботі, автори можуть висувати претензії щодо неправомірного використання їхніх творів і вимагати виплати компенсації.